Czym jest Ajurweda

Sanskryckie słowo AJURWEDA pochodzi od słów: "ajus" - życie oraz "veda" - wiedza. Tłumacząc dosłownie, oznacza wiedzę o życiu. Mimo, że nauka ta jest bardzo stara, bo pochodzi sprzed ponad pięciu tysięcy lat, cechuje ją niezwykła uniwersalność, do zastosowania dla każdego w każdych okolicznościach życiowych. Zanim wiedzę tę spisano, przekazywana była ustnie przez nauczycieli. To najstarszy system leczniczy, od którego wywodzą się wszystkie inne systemy.

Ajurweda jest dla wszystkich: dla tych, co mają zdrowie i chcą je utrzymać jak najdłużej oraz dla chorych, którzy chcieliby się wyleczyć. To praktyczna nauka, której zasady i rady, sprawdzone i skuteczne, można z powodzeniem stosować w życiu codziennym.

Podstawową zasadą Ajurwedy jest przekonanie, że wszystko, co znajduje się we wszechświecie jest stworzone z pięciu wielkich żywiołów: ziemi, przestrzeni (eteru), wody, ognia i wiatru. Z pięciu powyższych elementów powstała cała materia, tj. wszystkie substancje organiczne i nieorganiczne. Elementy umiejscowione są także w ciele. Pięć podstawowych elementów przejawia się w ciele jako trzy podstawowe cielesne zasady: vata, pitta, kapha. Te trzy zasady (energie) budują nasz organizm w swoistej dla każdego kombinacji. Dobry stan zdrowia jest tylko wtedy, gdy wszystkie zasady cielesne harmonijnie ze sobą współdziałają. Wszelkie zaburzenia powodują rozpoczęcie procesów chorobowych. Stosując się do ayurwedyjskich zasad można przywrócić prawidłowy stan, dzięki któremu przywrócimy zdrowie.

Lecząc choroby Ayurveda sięga do ich przyczyn, a nie do objawów. Ponieważ źródłem chorób są zaburzenia energii, odpowiednim stylem życia można doprowadzić do ich zrównoważenia. Ayurveda leczy wyłącznie w sposób naturalny: poprzez zmiany w diecie, suplementy ziołowe, zmiany w stylu życia, jogę i medytację. Podejście do każdego jest indywidualne, a proponowane leczenie jest skuteczne i nie ma skutków ubocznych. Ayurveda uczy nas jak żyć, aby zachować naturalną równowagę, a tym samym zdrowie. Równowaga ta ma odzwierciedlenie w naszym wyglądzie - to, co dzieje się wewnątrz organizmu daje efekty na zewnątrz. Hindusi wierzą, że zdrowe włosy, skóra oraz paznokcie wskazują na ogólny stan zdrowia osoby.

Ajurweda poleca stosowanie naturalnych składników, nie tylko w dziedzinie żywienia czy leczenia, ale również pielęgnacji. Prawdziwym darem natury, przynoszącym niesamowite korzyści dla naszego zdrowia są oczywiście zioła. Większość ziół używanych w trosce o włosy i skórę jest odpowiednia dla każdego bez względu na typ doshy. Zioła pozytywnie wpływają na zdrowie i urodę, działając od wewnątrz i od zewnątrz. Hindusi mają obszerną wiedzę na temat różnego rodzaju ziół. Znając działanie poszczególnych ziół i metody ich stosowania, cieszą się dobrym zdrowiem i ładnym wyglądem. Wystarczy spojrzeć na Hinduski i ich piękne, lśniące, mocne, gęste, zdrowe włosy. Podstawowe metody ziołowej pielęgnacji to: olejowanie, mycie/płukanie ziołami, sproszkowane zioła z wodą jako maska na włosy.